LOGO WARSZTATÓW


Aktualności

O nas

Pracownie

Stowarzyszenie

Galeria

Archiwum

Kontakt



Rok 2016

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010

Rok 2009

Rok 2008

Rok 2007

Rok 2006

Rok 2005



ROK 2009

SPOTKANIE OPŁATKOWE "POMOCNEJ DŁONI"

Życzenia Świąteczne

Mikołajek ciąg dalszy...

Kiermasze przedświąteczne WTZ

Mikołaj na WTZ

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

91 Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości

Sukces WTZ na Turnieju w Kręglach Klasycznych w Brzesku

Zapal świeczkę za tych, których zabrał los...

Warsztatów przyjaźni ciąg dalszy...

Niepełnosprawni na rynku pracy

Przychody z tyt. 1% podatku

Dzień Papieski na WTZ

Jesienny Piknik Integracyjny

Wycieczka krajoznawcza WTZ na Podhale

Sukces WTZ na Dożynkach Powiatowych 2009 r.

Goście z Francji na WTZ

Prelekcja "Zasady obsługi urządzeń gospodarstwa domowego"

Powitanie wakacji w Połańcu

Wycieczka krajoznawcza do Wierzchosławic

Dzień Dziecka "Pomocnej Dłoni"

I miejsce WTZ w Jadownikach Mokrych

Zaproszenie na Dzień Dziecka

Integracyjne wędkowanie

Obchody Dnia Matki

Spektakl "Sny Józefa"

Zaproszenie na obchody Dnia Matki

218. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Sezon hipoterapii rozpoczęty!

Spektakl "Eko-przygody"

Dziękujemy za pamięć i życzenia

Życzenia Świąteczne

II Dąbrowska Wielkanoc

2 kwietnia dniem pamięci o Janie Pawle II

Droga Krzyżowa

Kiermasz Wielkanocny

Wiosna

Zajęcia w bibliotece

Spotkanie "Pomocnej Dłoni"

Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy

Spektakl "Kobietki"

Tłusty Czwartek

Prelekcja nt. bezpieczeństwa i higieny pracy

Dzień Chorego na WTZ

Odwiedziny u chorych

Bal karnawałowy

Udział WTZ w XV Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Tuchowie

SPOTKANIE OPŁATKOWE "POMOCNEJ DŁONI"

22 grudnia br.w Auli Jana Pawła II przy Parafii w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin a także członków Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" na Dorocznym Wigilijnym Opłatku. Na spotkanie przybyli min. przedstawiciele władz samorządu powiatowego, Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Burmistrz Dąbrowy Tarn .Stanisław Początek, Ks.Proboszcz Parafii Dąbrowa Tarn. Stanisław Cyran oraz członkowie Stowarzyszenia na czele z Panią Prezes Barbarą Sobecką Mikos oraz szczególni goście spotkania ,przedstawiciele Polonii z Chicago Pan Jerzy Wątroba i Pan Robert Lichorobiec a także Redaktor TVP Kraków Pan Paweł Sroka. Po przemówieniach zaproszonych gości i złożeniu sobie życzeń, świąteczną atmosferę przybliżył obecnym okolicznościowy występ uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej zat."Hej kolęda ,kolęda", który został bardzo ciepło przyjęty przez b. liczną publiczność. Organizatorzy zadbali o część kulinarną spotkania, którą zapewniły WTZ oraz Ośrodek Rewalidacyjny działające przy Stowarzyszeniu. Na zakończenie opłatkowego spotkania głos zabrał Redaktor Paweł Sroka, który poinformował o przekazanym kolejnym wsparciu finansowym Polonii z Chicago dla Domu Dziecka i Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej oraz podopiecznych Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń". Pan Jerzy Wątroba i Pan Robert Lichorobiec przekazali w imieniu Polonii na ręce Zarządu Stowarzyszenia środki finansowe zebrane 10 października br. podczas VIII Zabawy "Niezrzeszonych Dąbrowiaków" w Chicago. Dziękując za przekazane tak potrzebne wsparcie Pani Prezes oraz Ryszard Micek -Kierownik WTZ przekazali na ręce gości wykonane przez uczestników Warsztatów prace. Zarząd Stowarzyszenia jeszcze na tym spotkaniu dokonał rozdziału środków otrzymanych od Polonusów aby umożliwić 17 najbardziej potrzebującym rodzinom dokonania przedświątecznych zakupów. O podopiecznych Stowarzyszenia pamiętali organizatorzy przekazując im także paczki świąteczne, przy udziale wsparcia finansowego Pana Jerzego Pasternaka, sprawiając tym wiele radości.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Życzenia Świąteczne

Szanowni Państwo
Gdy na niebie pierwsza gwiazda zaświeci,
Gdy w spokoju do stołu zasiądziecie,
Niech kolędą przypłyną do Was życzenia
zdrowia, miłości oraz wszelkiej obfitości.
Aby przy świątecznym stole nie zabrakło
światła i ciepła rodzinnej atmosfery.
Niech Nowonarodzone Dziecię
ochrania Wasze domy przed wszelkim złem
i otworzy ludzkie serca na drugiego człowieka.
Wiary w siłę miłości oraz
aby nadchodzący rok 2010
pozwolił wszelkim marzeniom zmienić się w rzeczywistość.


Życzą
Kierownictwo i Pracownicy
Warsztatów Terapii
oraz
Zarząd Stowarzyszenia
"Pomocna Dłoń"
w Dąbrowie Tarnowskiej
szopka1

Powrót

 

Mikołajek ciąg dalszy...

Oj, chyba bardzo grzeczni byli w tym roku wychowankowie Warsztatów, skoro Mikołaj postanowił odwiedzić ich po raz kolejny! 12 grudnia poprosił Panią Małgorzatę Jaworską, Dyrektor Banku PKO S.A. w Dąbrowie Tarnowskiej, aby zaprosiła m.in. naszych uczestników do wzięcia udziału w zabawie mikołajkowej zorganizowanej przez Oddział Banku PKO S.A. w Dąbrowie Tarnowskiej, w kinie "Sokół" dla podopiecznych: Ośrodka Rewalidacyjno -Wychowawczego w Kupieninie i Szarwarku, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz dzieci pracowników banku. "Kiedy Św. Mikołaj obchodzi urodziny? Nie wiadomo, data ta jest osnuta tajemnicą. Zapraszamy dzieciaki do zorganizowania przyjęcia urodzinowego dla Mikołaja. On daje nam co roku prezenty - my też zróbmy mu niespodziankę" - tak rozpoczęła się kilkugodzinna zabawa, w której mieliśmy okazję uczestniczyć. Później był jeszcze interaktywny spektakl teatralny o zaginionej liście prezentów Św. Mikołaja, w którym mogliśmy razem z elfami śpiewać piosenki, a jeszcze później były warsztaty plastyczne i wielka radość z własnoręcznie wykonanych świątecznych ozdób. Ale organizatorom imprezy jeszcze nie dość było atrakcji, bo kulminacyjnym punktem zabawy okazały się: wspólne z elfami ubieranie choinki, która miała być głównym prezentem dla Św. Mikołaja oraz budowanie ze styropianu i balonów igloo - domu dla Mikołaja. "Słychać już jak Mikołaj parkuje sanie na dachu budynku - zbliża się czas rozdawania prezentów! Zanim jednak Mikołaj rozdał nam prezenty, my wręczyliśmy mu dar od nas - pięknie ubraną choinkę i "lodowy" domek" - rozbrzmiewał po sali głos prowadzącego to niecodzienne widowisko_I wreszcie nadszedł moment, na który wszyscy czekali od samego rana: przyjechał najważniejszy tego dnia Gość. Ubrany w iskrzący się od śniegu czerwony płaszcz wkroczył na scenę z ogromnym worem prezentów. Tak zakończył się dzień, który przyniósł tyle radości wszystkim, mogącym uczestniczyć w spotkaniu z tym najhojniejszym ze świętych, a On, oprócz zwyczajowych upominków podarował nam coś znacznie cenniejszego - powrót do bajkowej krainy dzieciństwa. Bardzo dziękujemy Oddziałowi Banku PKO S.A. w Dąbrowie Tarnowskiej za zorganizowanie imprezy i podzielenie się radością z tymi, którym czasami tej radości brakuje w codziennym życiu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Kiermasze przedświąteczne WTZ

W dniach 09-10 grudnia 2009 r. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" zorganizowały kiermasze przedświąteczne. Pierwszy dzień kiermaszu odbył się w budynku Urzędu Gminy oraz Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, natomiast drugi - w Przychodni Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej. W naszej ofercie znalazły się prace wykonane w ramach zajęć terapeutycznych w pracowniach technicznej i plastycznej WTZ: choinki, aniołki, kartki świąteczne oraz obrazy malowane na szkle. Prace naszych podopiecznych cieszyły się dużym zainteresowaniem pracowników urzędów oraz petentów a także pacjentów przychodni. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć naszą działalność poprzez dokonanie zakupu ozdób świątecznych; środki ze sprzedaży przeznaczone zostaną na organizację wyjazdów do teatru oraz imprezy integracyjne. Dziękujemy.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Mikołaj na WTZ

5 grudnia br. na Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" obchodziliśmy tradycyjne mikołajki. Na tę okoliczność Święty Mikołaj przygotował specjalne prezenty dla wszystkich podopiecznych WTZ. Miłą niespodziankę sprawiła nam również niezapowiedziana wizyta Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Stanisława Początka wraz z Panią Haliną Sarat - Skarbnikiem Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" którzy, sobie znanym tylko sposobem, nakłonili Świętego Mikołaja aby osobiście przybył do naszych podopiecznych i wręczył im słodkie upominki. Dzisiejszego dnia poczuliśmy się znowu dziećmi a uśmiech nie schodził z naszych twarzy. I za to jesteśmy najbardziej wdzięczni Mikołajowi i tym, którzy skierowali Go na drogę prowadzącą do naszego ośrodka.

santa

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

W dniu 25 listopada 2009 roku w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" odbyło się spotkanie pracowników oraz działaczy społecznych z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest 21 listopada od 1993 roku. Jest to wielkie święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Ustawowy Dzień Pracownika Socjalnego jest formą wyróżnienia pracowników służb społecznych, dostrzeżenia roli i znaczenia ich służby dla społeczeństwa. W uroczystości zorganizowanej przez Warsztaty wzięli udział m.in. członkowie Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" na czele z Panią Prezes Barbarą Sobecką-Mikos, Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska - Pan Stanisław Początek, Dyrektor PCPR w Dąbrowie Tarnowskiej - Pani Agnieszka Anioł - Głuszek wraz ze swoim zastępcą Panią Marią Smolichą, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - Pani Bogusława Molak, Dyrektor M-G Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Włodzimierz Słomczyński wraz ze swym zastępcą Panią Haliną Sarat, Pan Marian Gajda - Dyrektor Zespołu Opieki Szkół i Przedszkoli w Dąbrowie Tarnowskiej oraz pracownicy WTZ. Uroczystość otworzył Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej - Ryszard Micek, który na wstępie podkreślił znaczenie Warsztatów dla osób niepełnosprawnych z Powiatu Dąbrowskiego, podziękował Samorządowi Powiatowemu i Gminnemu za wszelkie działania na rzecz osób potrzebujących oraz za dobrą współpracę. Uroczystość uświetnił występ kapeli ludowej WTZ "Dąbrówka" pod kierunkiem Pana Leszka Krzemińskiego oraz pokaz multimedialny działalności WTZ w 2009 r. Dyrektor PCPR przekazała na ręce Kierownika WTZ okolicznościowy adres i pogratulowała dotychczasowych efektów pracy. Następnie głos zabrały Pani Prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" oraz Wiceprezes, które podkreśliły szczególną rolę Warsztatów w promocji miasta Dąbrowa Tarnowska oraz całego Powiatu Dąbrowskiego, złożyły również podziękowania i gratulacje dla Kierownika oraz całej załogi WTZ za dotychczasowe osiągnięcia, życząc dalszych sukcesów w pracy terapeutycznej. Panie w swoim wystąpieniu zwróciły także uwagę na znaczenie Warsztatów nie tylko dla samych uczestników, ale także dla ich rodzin. Życzenia dla pracowników Warsztatów oraz działaczy Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" przekazał również Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Pan Stanisław Początek, który wyraził wolę wspierania inicjatyw Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń". Spotkanie zakończyła debata nt. harmonogramu działań rozbudowy WTZ, której koncepcję przedstawił zebranym Kierownik WTZ. Tematem rozmów była również adaptacja obiektu byłej szkoły podstawowej w Brniku, przeznaczonego na Ośrodek Dziennego Pobytu.

dyplom

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

91 Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości

flaga

91 Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości

 

 

"Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
    
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
      Przyleciał
, by go ująć w dłonie."

 

                                      R. Przymusa

 

                                                       

11 listopada 1918 roku dla Polaków spełnił się sen pokoleń - po 123 latach niewoli i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Odzyskanie wolności zmusza nas do refleksji i odpowiedzenia sobie na pytanie: "Czym jest patriotyzm?"

Otóż jest to nie tylko miłość, ale też wierna służba. Nie tylko czas wojen rodzi patriotów, lecz także czas pokoju. Patriotą jest się wtedy, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach narodowych, rocznicach.  Pamiętając o 91 Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" udali się wraz z kierownikiem i opiekunami pod Pomnik Ku Czci Poległych Synów Miasta Dąbrowy w Latach Wojny 1914-1918 i 1920 roku, aby, składając kwiaty i zapalając znicze, uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

Powrót

 

Sukces WTZ na Turnieju w Kręglach Klasycznych w Brzesku

6 listopada 2009 r. na kręgielni TKKF "Sokół" w Brzesku, odbył się V Małopolski Turniej Osób Niepełnosprawnych w Kręglach Klasycznych. W zawodach wzięli udział uczestnicy dziesięciu Warsztatów Terapii Zajęciowej, m. in. z: Brzeska, Dębicy, Stróż, Łapanowa. Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej oraz z Zawady Uszewskiej, które wraz ze Stowarzyszeniem "Pomocna Dłoń" z Brzeska były gospodarzami rozgrywek. Rozgrywki odbyły się w kategorii drużynowej i indywidualnej. Każdy z zawodników miał możliwość wykonania kilku rzutów próbnych oraz po pięć rzutów punktowanych na trzech torach. Zawodom towarzyszyły ogromne emocje i zacięta walka. Wśród okrzyków dopingującej publiczności zawodnicy toczyli bój o miejsce na podium. Po zakończonych startach, zawodnicy gorączkowo oczekiwali na moment ogłoszenia wyników. Kiedy odczytano werdykt sędziowski, w którym WTZ Dąbrowa Tarnowska zajęły I miejsce, wśród zawodników z Dąbrowy Tarnowskiej zapanowała niecodzienna radość. Na II miejscu uplasowały się WTZ Zawada Uszewska, brąz zdobyły WTZ Proszówki. Kolejne medale i dyplomy w kategorii kobiet zdobyła Barbara Gadziała a wśród mężczyzn srebro wywalczył Daniel Krawczyk - uczestnicy dąbrowskich Warsztatów, za co należą im się duże brawa. Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na uroczyste wręczenie pucharów, medali, dyplomów oraz nagród. Kiedy emocje już opadły, kierownik WTZ Zawada Uszewska - Pan Marian Piech, serdecznie podziękował tym, którzy przyczynili się do zorganizowania Turnieju oraz pogratulował wszystkim uczestnikom za wolę walki oraz sportową rywalizację. Ostatnim punktem imprezy był wspólny uroczysty obiad w restauracji 'Galicjusz' w Brzesku, na który udali się uczestnicy i terapeuci. W imieniu uczestników i opiekunów drużyny z Dąbrowy Tarnowskiej kierownik WTZ - Ryszard Micek podziękował organizatorom za zaproszenie na Małopolski Turniej oraz pogratulował wysokiego poziomu organizacyjnego imprezy. Zawody dostarczyły podopiecznym WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej ogromnej radości płynącej z osiągniętych sukcesów i zdobytej głównej nagrody, dostarczyły motywacji do ciągłego przezwyciężania swoich ograniczeń, barier psychicznych, zdrowotnych, oraz stały się okazją do zawarcia nowych znajomości, zdobycia nowych doświadczeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejny turniej, który odbędzie się w przyszłym roku.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zapal świeczkę za tych, których zabrał los...

"Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale
dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej."
(J. Kulmowa)

 

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki-jest czasem refleksji i zadumy nad istotą naszego życia. Oddajemy wtedy cześć tym, których nie ma już wśród nas. Uczestnicy Warsztatów, pamiętając o tych, którzy odeszli zapalili znicze na cmentarzu wojskowym i parafialnym, pod pomnikami zmarłych: uczestników, rodziców uczestników, rodziców pracowników oraz żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej. Był to dla wszystkich czas refleksji i osobistej modlitwy.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Warsztatów przyjaźni ciąg dalszy...

22 października gościliśmy w naszej placówce uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej wraz z opiekunami i kierownikiem Panem Marianem Piechem. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów i przyjaźni. Przywitaliśmy naszych przyjaciół występem, na który złożyły się recytacje wierszy poetów ziemi dąbrowskiej oraz występ kapeli ludowej WTZ "Dąbrówka". Słysząc dźwięki znanych, ludowych piosenek goście spontanicznie włączyli się do wspólnego śpiewu. Potem była okazja do przyjrzenia się z bliska ośrodkowi. Gości interesowała organizacja naszych Warsztatów, wyposażenie pracowni, programy pracy, oferta wyrobów i produktów, techniki oraz materiały wykorzystywane w pracowniach. Duże zainteresowanie wzbudziły galerie zdjęć z licznych wyjazdów krajoznawczo - edukacyjnych oraz różnorodność zajęć, które oferowane są naszym uczestnikom. Po krótkim zaprezentowaniu działalności naszego ośrodka przyszedł czas na integracyjny poczęstunek. A po nim była jeszcze zabawa taneczna, nieśmiałe prośby o pierwszy taniec, ukradkowe wymiany numerów telefonu, wesołe rozmowy... Wspólny śpiew rozchodził się po sali w najlepsze kiedy... nadszedł czas rozstania. Na zakończenie spotkania kierownicy warsztatów wymienili symboliczne prezenty - rękodzieła wykonane przez uczestników ośrodków oraz zobowiązali się do kontynuowania wzajemnej współpracy, tym bardziej, że data i miejsce naszego kolejnego spotkania są już znane, będzie to V Małopolski Turniej Integracyjny Osób Niepełnosprawnych w Kręglach Klasycznych, który odbędzie się 6 listopada b.r. w Brzesku.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Niepełnosprawni na rynku pracy

W ramach rehabilitacji zawodowej Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" współpracują z Powiatowym Urzędem Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej. Dnia 21 października grupa uczestników wraz z opiekunami i kierownikiem Ryszardem Mickiem udała się na spotkanie z doradcą zawodowym. Celem tych zajęć, prowadzonych w formie warsztatów, było stopniowe przygotowanie uczestników do dojrzałego i świadomego funkcjonowania w sferze zawodowej. Uczestnicy mieli okazję określić swoje mocne strony, umiejętności oraz predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Pani mgr Agnieszka Kurek zaznajomiła uczestników z kodeksem pracy oraz prawami, jakie przysługują osobom niepełnosprawnym podejmującym pracę. Uczestnicy dowiedzieli się o różnych możliwościach poszukiwania zatrudnienia, zdobyli również wiedzę na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych, właściwej autoprezentacji oraz realiów na rynku pracy. W odpowiedzi na pytania uzyskaliśmy informacje o ofertach pracy, szkoleniach, stażach, pracach interwencyjnych dostosowanych do możliwości i predyspozycji danego uczestnika. PUP udostępnił naszym uczestnikom materiały edukacyjne: w formie druków, filmu o tematyce zawodowej, opracowań, które na pewno wykorzystają, aby przygotować się do wejścia na rynek pracy. Do tej pory aktywność zawodowa naszych podopiecznych była słaba, wynikało to głównie z obawy, że podejmując pracę, mogą stracić świadczenia rentowe. To spotkanie zmieniło stereotypowe spojrzenie uczestników na ich możliwości funkcjonowania na rynku pracy oraz pokazało, że pomimo niepełnosprawności mogą być pełnosprawnymi pracownikami. Mamy nadzieję, że wszystkie porady, potrzebne na tym etapie rekrutacji, pozwolą im na dokonanie świadomego wyboru dotyczącego przyszłości zawodowej, zdobycia doświadczenia, które zwiększy ich szanse na rynku pracy. Dziękujemy Urzędowi Pracy za okazaną pomoc oraz wolę kontynuowania współpracy a pracodawców, którzy zachcielibyśmy zatrudnić osoby niepełnosprawne lub umożliwić im odbycie staży, praktyk czy przygotowania zawodowego prosimy o kontakt z naszą placówką.

tel. (014) 642 55 32 e-mail wtzdt@op.pl

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Przychody z tyt. 1% podatku

Szanowni Państwo

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" pragnie poinformować, że dzięki ofiarności podatników, którzy zdecydowali się przekazać 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia, na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota 16.340,71 zł. Jest to zasługa osób, których wolą było wspieranie statutowych działań Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń". Pragniemy Państwa poinformować, że dzięki Waszej darowiźnie udzielimy pomocy w zakresie rehabilitacji tym niepełnosprawnym, którym jest ona niezbędna. Pomożemy również tym rodzinom, które oczekują pomocy rzeczowej ze względu na trudną sytuację materialną. Znaczną część z w/w kwoty Zarząd przekaże na podjęcie działań związanych z uruchomieniem Domu Dziennego i Okresowego Pobytu.

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Powrót

 

Dzień Papieski na WTZ

Cała Polska przeżywała w zeszłym tygodniu IX Dni Papieskie obchodzone pod hasłem Jan Paweł II "Papież Wolności". Na Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń w Dąbrowie Tarnowskiej również uczczono tę ważną rocznicę. Próbowaliśmy w swojej pamięci powrócić do chwil, kiedy Papież - Polak był jeszcze wśród nas. Oglądając biograficzny film - przypomnieliśmy sobie Jego życie i działalność. Słuchając Jego słów -zrozumieliśmy, że najważniejszym naszym zadaniem jest realizowanie swojego człowieczeństwa poprzez umiejętność bezinteresownego dawania siebie innym. Ojciec Święty nawoływał, abyśmy zawsze mając do wyboru kulturę śmierci czy życie - wybierali życie. Życie wolne od wszystkiego co zagraża dobru człowieka. Taka wolność jest również naszą tęsknotą. Aby uczcić pamięć o Wielkim Polaku i w modlitwie połączyć się ze wszystkimi, dla których Jego nauka ciągle jest żywa - udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II przy Kościele pw. NMP Szkaplerznej, aby złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze. Potem był jeszcze czas na wspólne zaśpiewanie "Barki" i innych pieśni, które ukochał Papież. Uczestnicy WTZ wzięli również udział w konkursie wiedzy o Janie Pawle II, który zakończył się słodkim poczęstunkiem. Jakim? Oczywiście kremówkami! Wieczorem, wspólnie ze swymi rodzinami, uczestniczyliśmy w uroczystościach kościelnych. Tydzień Papieski dobiegł już końca, ale w nas będzie trwała pamięć o Polaku, który swoim życiem pokazał jak powinno się żyć, który odważył się również powiedzieć: "Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Jesienny Piknik Integracyjny

W środę, 7 października 2009 roku miało miejsce ważne wydarzenie dla naszej warsztatowej społeczności. Zgodnie z mottem zawartym na zaproszeniu do udziału w "Jesiennym Pikniku Integracyjnym" "A w nas jeszcze tyle wciąż radości jest, tyle słońca z lata jeszcze w nas..." - postanowiliśmy wykorzystać pierwsze dni złotej polskiej jesieni do zorganizowania spotkania z ludźmi, na których Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" zawsze mogły liczyć a także do podziękowania im za wsparcie w rozwoju placówki. Naszą imprezę zaszczycili obecnością: z-ca burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej - Pan Marek Minorczyk, Dyrektor PCPR w Dąbrowie Tarnowskiej - Pani Agnieszka Anioł - Głuszek, z-ca dyr. PCPR-Pani Maria Smolicha, Pani Marzena Gubernat, członkinie Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń": W-ceprezes Pani Stanisława Jastrząb, Skarbnik - Pani Halina Sarat, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" - Pan Robert Pantera oraz członek Komisji - Pani Beata Pertyńska, Pan Bronisław Czternastek - Prezes Miejsko - Gminnego Koła Pszczelarzy w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Stanisław Nowak - Dyrektor Zakładu Remontowo - Budowlanego w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie rozpoczęło się prelekcją zat. "Dary Jesieni". Pan B. Czternastek zaprezentował uczestnikom WTZ oraz przybyłym gościom produkty, które wytwarzają pszczoły oraz przekazał jakie znaczenie przyrodnicze i gospodarcze ma praca tych owadów. Pogadanka zakończyła się słodką degustacją, po której nikt już nie miał wątpliwości, że pszczoły to bardzo pożyteczne owady. Po miodowej uczcie oraz degustacji owoców z jesiennych zbiorów w ogrodzie Pana Bronisława, nadszedł czas na strawę duchową. Uczestnicy WTZ zaprezentowali program artystyczny zat. " Nasze małe Ojczyzny", na który złożyły się: recytacje utworów poetów Ziemi Dąbrowskiej - M. Kozaczkowej, B. Wójcik i G. Wróblewskiego - uczestnika WTZ a także występ kapeli ludowej WTZ "Dąbrówka". Kiedy już opadły emocje po udanym występie, Kierownik WTZ - Ryszard Micek złożył na ręce Pana Stanisława Nowaka szczególne podziękowania za przeprowadzenie remontu elewacji budynku WTZ. Prace te wpłynęły na podniesienie estetyki obiektu a w przyszłości zaprocentują obniżeniem kosztów jego eksploatacji. Kierownik WTZ podziękował również Samorządowi Powiatu Dąbrowskiego i Gminy Dąbrowa Tarnowska oraz PCPR za wspieranie działalności Warsztatów. Ostatnim przykładem była pomoc Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Szkoleń w Dąbrowie Tarnowskiej, które na zlecenie PCPR zorganizowało dla 5 uczestników WTZ Kurs Pomocnika Budowlanego. W ramach projektu zrealizowano 20 godzin teoretycznych oraz 20 godzin praktyki zawodowej w firmie Remontowo-Budownalej "Brukmat". Uczestnikom biorącym udział w szkoleniu Pani M. Smolicha, z-ca dyr. PCPR wręczyła zaświadczenia o ukończonym kursie. Ostatnim punktem uroczystości było grillowanie. Przy akompaniamencie zespołu ludowego WTZ "Dąbrówka" razem z przyjaciółmi dąbrowskich Warsztatów degustowaliśmy gillowe przysmaki korzystając z ostatnich dni słonecznej, jesiennej pogody.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wycieczka krajoznawcza WTZ na Podhale

W dniu 10 września br. społeczność Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" wzięła udział w wycieczce historyczno-etnograficznej na Podhale-skarbnicy tradycji, kultury góralskiej oraz unikatowej przyrody. Zwiedzanie zabytków podhalańskich rozpoczęliśmy od Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, który jest największą tego typu ekspozycją w Polsce. W skład ekspozycji wchodzą: parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny czyli żurawie, pługi śnieżne itp. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam również zwiedzanie Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdrój. Muzeum mieści się w 500-letnim kościółku, który był pierwszym kościołem w Rabce. Oprócz piękna zabytkowego kościoła ,podziwialiśmy piękno góralskiej kultury: malowideł na szkle, licznych rzeźb ,przedmiotów kultury materialnej. Kupowaliśmy również pamiątki z Rabki. Po przerwie na obiad udaliśmy się do Szaflar k. Zakopanego, do Podhalańskiego Kompleksu Geotermalnego, który składa się z zespołu całorocznych basenów termalnych o pow.970 m2 w którym temperatura wody wynosi do 37C. Baseny wyposażone są w różnorodne urządzenia do hydromasażu. Nasza uwagę zwróciła temperatura wody ,jej czystość oraz ważne dla zdrowia człowieka składniki mineralne. Wycieczka na Podhale dostarczyła nam wszystkim wielu wrażeń. Piękno gór, sprzyjająca kończącego się lata pogoda i uroki podhalańskiej przyrody na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Sukces WTZ na Dożynkach Powiatowych 2009 r.

W tym roku Święto Rolników z terenu Powiśla Dąbrowskiego, czyli Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze, odbyło się już po raz trzeci. Tym razem gospodarzem uroczystości była Gmina Gręboszów a cała impreza zorganizowana została na obiekcie sportowym w Ujściu Jezuickim. Wśród ponad trzydziestu prezentujących się stoisk nie zabrakło Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej. Na barwnych, udekorowanych plonami ziemi stołach, prezentowaliśmy prace wykonane przez naszych uczestników w pracowniach: plastycznej, techniczno-ogrodniczej i gospodarstwa domowego; malowane na drewnie ikony, flakony ze szkła zdobione kwiatowymi motywami, wyroby z drewna - kogutki, ryby i krakowiaki. Warsztaty oprócz pokarmu dla ducha przygotowały też strawę dla ciała. Goście dożynkowi mogli skosztować słodkich wypieków, upieczonych specjalnie na tę okazję przez pracownię gospodarstwa domowego oraz specjałów kuchni regionalnej: smalcu ze skwarkami, wiejskiego chleba, kiszonych ogórków. Podczas degustacji gościom przygrywała Warsztatowa Kapela Ludowa "Dąbrówka". Niemal każdy mógł otrzymać folder informacyjny WTZ oraz pamiątkowy brelok z logo Warsztatów. Nie trudno odgadnąć, że nasze stoisko cieszyło się ogromną popularnością. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek oraz wójtowie, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele delegacji: z Francji, Węgier i Słowacji a także przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" Panie Barbara Sobecka-Mikos - Prezes i Pani Halina Sarat - Skarbnik. Podczas uroczystości Święta Powiśla Dąbrowskiego dla wystawców odbył się konkurs na najciekawsze stoisko wystawowe firm. Z przyjemnością informujemy, że laureatami pierwszego miejsca zostały dąbrowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Otrzymaliśmy od organizatorów Dożynek Powiatowych specjalny dyplom i puchar, który z rąk Posła RP Jacka Pilcha i Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego odebrał Ryszard Micek Kierownik WTZ. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Goście z Francji na WTZ

W dniu 20.08.09 na Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" gościliśmy delegację polonii francuskiej z Rixheim - miasta partnerskiego Dąbrowy Tarnowskiej. Goście przyjechali, aby wziąć udział w Targach Gospodarczych oraz Dożynkach Powiatowych, których gospodarzem w tym roku jest Gmina Gręboszów. Po oficjalnym przywitaniu gości, wśród których nie zabrakło Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej - Stanisława Początka, Członków Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" - Prezes Barbary Sobeckiej-Mikos, Wiceprezes - Stanisławy Jastrząb, Skarbnika - Haliny Sarat, Sekretarza - Bogusławy Molak. Imprezę uświetniła również swoją obecnością Przewodnicząca Rady Miejskiej - Pani Bogusława Serwicka. Po przywitaniu Pan Kierownik WTZ - Ryszard Micek przedstawił w formie slajdów prezentację działalności Warsztatów. Goście byli miło zaskoczeni różnorodnością zajęć, które oferowane są naszym uczestnikom, z ciekawością oglądali m.in. galerię zdjęć z licznych wyjazdów krajoznawczo - edukacyjnych, sportowych, integracyjnych, zwiedzili również pracownie naszej placówki. Po części oficjalnej przyszedł czas na prezentację artystyczną Warsztatów, której najważniejszym punktem był premierowy występ zespołu ludowego "Dąbrówka", działającego przy WTZ. Kierownik Warsztatów przedstawił członków zespołu, uczestników pracowni muzycznej i informatycznej: Żanetę, Basię, Marcina oraz pracowników: Leszka Krzemińskiego i Katarzynę Łukasik, gościnnie wystąpił także Mateusz Krzemiński. Przy skocznych dźwiękach kapeli publiczność żywo włączyła się do wspólnego śpiewu, nie obyło się również bez spontanicznych tańców. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że występ został tak ciepło przyjęty przez naszych francuskich gości, którzy obiecali, że opowiedzą we Francji o naszej polskiej gościnności. Po części artystycznej przyszedł czas na integrującego grilla. Mogliśmy nawiązać nowe kontakty, wymienić spostrzeżenia na temat podobieństw kulturowych naszych krajów. Doszliśmy do jednego wniosku: oba narody kochają folklor. Prawdziwe zatem okazały się słowa wypowiedziane przez jednego z członków kapeli przed występem, że muzyka jest częścią kultury i jest to jedyny, wiarygodny pomost między narodami. A że nie wszystko jest muzyką, lecz tylko to co kochamy - folklor może być płaszczyzną, na której nasze gusta ścierać się nie mogą, bowiem opowiada o nas samych; taniec, słowa, strój, muzyka zastępują dziesiątki słów i przebijają granice językowe. Goście żegnali nas z wyraźnym żalem, na ich twarzach malowało się zadowolenie, dowodem na to niech będzie fakt, że WTZ otrzymały zaproszenie do rewanżowej wizyty we Francji.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Prelekcja "Zasady obsługi urządzeń gospodarstwa domowego"

W dniu 13 sierpnia 2009 r. na Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" odbyła się prelekcja " Zasady obsługi urządzeń gospodarstwa domowego", którą przeprowadził specjalista z zakresu BHP Pan Andrzej Dziedzic. Celem prelekcji było zapoznanie uczestników WTZ z zasadami bezpiecznego użytkowania urządzeń obecnych niemal w każdym gospodarstwie domowym, takich jak: mikser, maszyna wielofunkcyjna, żelazko, suszarka do włosów, krajalnica itp. Prelegent wyjaśnił zebranym w jaki sposób używać danego sprzętu, aby nie wyrządzić sobie krzywdy, jak należy o niego dbać oraz w jaki sposób bezpiecznie włączać i wyłączać urządzenie. Uczestnicy zostali również poinformowani o tym, jak zachować się podczas ewentualnej awarii sprzętu oraz w przypadku, gdy podczas jego użytkowania wystąpi zagrożenie porażenia prądem czy okaleczenia. Pan Dziedzic przypomniał również, jakie służby należy powiadomić w razie wypadku, który może przytrafić się podczas obsługi urządzeń gospodarstwa domowego oraz obrazowo przedstawił te, które najczęściej mają miejsce. Podczas prelekcji uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań, z której skwapliwie skorzystali. Z wyraźnym ożywieniem wysłuchali zwłaszcza tej części pogadanki, w której zostały przywołane autentyczne wypadki, przydarzające się najczęściej z powodu nie zachowania należytej ostrożności podczas użytkowania sprzętów AGD. Na zakończenie wszyscy otrzymali ulotki informacyjne i obiecali, że wiedzę, którą wynieśli z dzisiejszej pogadanki, będą stosować w codziennym życiu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Powitanie wakacji w Połańcu

23 czerwca 2009 r. na zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowej z Połańca uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej wzięli udział w imprezie integracyjnej VIII "Przywitanie Lata". Nasi uczestnicy, w liczbie 14 osób, wzięli udział w trzech dyscyplinach: pływanie, bowling oraz w konkursie plastycznym, w których odnieśli duże sukcesy. W pływaniu Marcin zdobył I miejsce, a w zjeździe zakręconą rynną Mariusz i Marcin zespołowo zdobyli II miejsce, natomiast w konkursie plastycznym wśród 5 najwyżej ocenionych prac znalazły się prace dwojga naszych uczestników Basi-uczestniczki pracowni muzycznej oraz Eryka-uczestnika pracowni techniczno-rolniczej WTZ. Puchary oraz nagrody dla zwycięzców wręczali m.in. Wicestarosta Staszowski Andrzej Kruzel, Burmistrz Połańca Jacek Tarnowski, Pani Prezes Stowarzyszenia "Integracja" Małgorzata Misiak oraz Kierownik WTZ w Połańcu Bogumiła Pasek. Oprócz Warsztatów z Dąbrowy Tarnowskiej udział w "Przywitaniu Lata" wzięły również Warsztaty z Buska Zdrój, Sandomierza, Ostrowa Świętokrzyskiego, Jędrzejowa, Śmiechowic oraz Połańca. Nasz pobyt w Połańcu w ramach imprezy "Przywitanie lata 2009" wykorzystaliśmy również na zwiedzanie miasteczka, w ramach którego odwiedziliśmy Kościół pw. Św. Marcina z XIX w., spacerowaliśmy mostem wiszącym na rzece Czarna, byliśmy również na Kopcu Kościuszki usypanym w 1964 r. w 170 rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Organizatorzy "Przywitania Lata" przewidzieli również dla uczestników imprezy spotkanie integracyjne-wspaniałą zabawę taneczną oraz wyśmienity poczęstunek. Uczestniczyliśmy także w tradycyjnym puszczaniu wianków na Wiśle oraz szukaniu kwiatu paproci.
Z wyjazdu do Połańca oprócz znakomitego nastroju i wielu wrażeń przywieźliśmy medale, puchary i nagrody rzeczowe, dzięki czemu nasz pobyt w Połańcu wspominać będziemy szczególnie miło.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wycieczka krajoznawcza do Wierzchosławic

We wtorek 16 czerwca 2009r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" udali się na czele z Kierownikiem mgr Ryszardem Mickiem do Wierzchosławic. Celem wyprawy była rekreacja i wypoczynek oraz zwiedzanie popularnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, którą Nadleśnictwo w Dąbrowie Tarnowskiej otwarło dla edukacji młodzieży w 2004r. Trasa wycieczki liczy około 3 km długości i prowadzi lasami porośniętymi głównie dębami i sosnami oraz brzegiem stawów, w których Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę rybną.
Szczególnym zainteresowaniem uczestników wycieczki cieszyły się przystanki i tablice informacyjne dotyczące zwierząt, owadów leśnych, ryb i ptaków związanych z ekosystemami wodnymi, przy których można się również zatrzymać i odpocząć. Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa z Dąbrowy Tarnowskiej, Pan Krzysztof Majka, ciekawie opowiadał nam o pozyskiwaniu i gospodarce drewnem, o zwierzynie leśnej i jej zwyczajach, a także o znaczeniu lasu dla człowieka.
Po przejściu trasy wszyscy ochoczo przystąpili do posiłku-kiełbasek z grilla, który po zdobytych wrażeniach sprawił wszystkim dużą przyjemność.
Leśna cisza, przerywana jedynie śpiewem ptaków, zapach żywicy, ziół i igliwia oraz piękno otaczającej przyrody okolic Wierzchosławic sprawiły nam dużo relaksu oraz dostarczyły wielu interesujących wrażeń.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Dzień Dziecka "Pomocnej Dłoni"

Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Parafia NMP Szkaplerznej zorganizowały 2 czerwca br. Spotkanie Integracyjne dla dzieci z powiatu dąbrowskiego z okazji Dnia Dziecka, które odbyło się w Auli Jana Pawła II. Przybyłych uczestników oraz gości w osobach: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, Ks. Proboszcz Stanisław Cyran, Zastępca Burmistrza Marek Minorczyk, Sekretarz Powiatu Zdzisław Kogut, Dyrektor PCPR Agnieszka Anioł-Głuszek, Zastępca Dyrektora PCPR Maria Smolicha, Członków Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" -Wiceprezes Stanisławę Jastrząb, Halinę Sarat-Skarbnika, Bogusławę Molak-Sekretarz oraz Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej Ryszarda Micka w imieniu organizatorów powitała Prezes Stowarzyszenia Barbara Sobecka-Mikos. Patronat honorowy objęli: Wiesław Krajewski-Starosta Dąbrowski oraz Stanisław Początek-Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek dla uczestników spotkania, oprócz poczęstunku i smakołyków, uczniowie Gimnazjum w Oleśnie zaprezentowali spektakl kukiełkowy zatytułowany "Zaklęta góra", również uczestnicy WTZ zaprezentowali okolicznościowy program muzyczny. Pojawili się również aktorzy scen krakowskich: Renata Żaba i Piotr Zawadka, którzy poprowadzili zabawę taneczną oraz liczne konkursy z nagrodami. Wszyscy wyszli ze spotkania uśmiechnięci i bardzo zadowoleni, zwłaszcza, że każdy z uczestników otrzymał pamiątkę oraz słodki upominek.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

I miejsce WTZ w Jadownikach Mokrych

1 czerwca br. uczestnicy WTZ przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" na czele z Kierownikiem Ryszardem Mickiem uczestniczyli w imprezie integracyjnej "Dzień Otwartych Drzwi" Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych na zaproszenie Kierownika Ośrodka Adriany Błaszczyk. W trakcie imprezy , w której wzięło udział ponad tysiąc uczestników- podopiecznych WTZ-tów , uczniów szkół i przedszkoli z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego oraz tarnowskiego, uczestnicy mieli możliwość skorzystania z wielu interesujących atrakcji, m.in. udział w loterii fantowej, przejażdżkach konnych, zabawach na urządzeniach rekreacyjnych, grilla, ciepłego posiłku, udziału w pokazie pomocy przedmedycznej, wysłuchaniu występu zespołu Wałasi. W trackie licznych konkursów nasi uczestnicy odnieśli największe sukcesy, tj. zajęli I miejsce w konkursie muzycznym w kategorii zespołów muzycznych, za co uzyskali, oprócz dyplomu, kamerę video Sony, a w konkursie plastycznym nasi podopieczni zajęli II miejsce , za co otrzymali również dyplom oraz przybory i materiały do wykorzystania w ramach zajęć plastycznych. Z rąk organizatorów: Dyrektora Ośrodka Ks. Marka Koguta, Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa oraz Wójta Gminy Wietrzychowice Leszka Zabiegały nagrody odebrali uczestnicy WTZ: Barbara, Marcin, Mateusz, Eryk, Ania i Dariusz. Tak więc wyjazd do Jadownik oprócz walorów integracyjnych, edukacyjnych i rekreacyjnych wzbogacił nasz WTZ w dodatkowy sprzęt i materiały z czego wszyscy bardzo się cieszymy i wspominać będziemy ten wyjazd z dużą radością i satysfakcją.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zaproszenie na Dzień Dziecka



Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób
Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń"
w Dąbrowie Tarnowskiej
oraz
Parafia NMP Szkaplerznej
zapraszają
na Spotkanie Integracyjne z okazji Dnia Dziecka,
które odbędzie się 2 czerwca 2009r. (wtorek)
o godz. 15:00 w Auli Jana Pawła II
w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Zamkowa 3.
Patronat honorowy objęli:
Wiesław Krajewski-Starosta Dąbrowski,
Stanisław Początek-Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej

W PROGRAMIE:
  • Otwarcie spotkania i przywitanie gości,
  • "Zaklęta góra"-występ szkolnego teatrzyku uczniów Gimnazjum w Oleśnie,
  • Występ okolicznościowy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Wspólna zabawa z niespodziankami oraz poczęstunek.
  • 1306

    Powrót

     

    Integracyjne wędkowanie

    27 maja 2009r. po raz drugi Warsztaty Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" oraz Samorząd Gminy Radgoszcz zorganizowali Integracyjny Piknik Wędkarski nad Zalewem w Narożnikach. Przy sprzyjającej pogodzie Ryszard Micek, Kierownik WTZ, rozpoczynając imprezę powitał zaproszonych gości oraz ponad dwustuosobową rzeszę uczestników z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Połańca, Tarnowa, Jadownik Mokrych, Zawady Uszewskiej Dąbrowy Tarnowskiej oraz młodzież szkół: Gimnazjum w Oleśnie i Szkoły Podstawowej w Szarwarku. Uczestnicy pikniku mieli możliwość udziału w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Oprócz możliwości wędkowania uczestnicy mogli pływać rowerami wodnymi po Zalewie, uczestniczyć w hipoterapii, zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego OSP w Radgoszczy, oglądać tresurę psa policyjnego i obejrzeć nowy samochód z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, a także degustować przygotowane specjalnie przez Wójta Gminy Radgoszcz oraz WTZ potrawy z grilla: kiełbaski, pieczone udka z kurczaka oraz oczywiście ryby.
    W konkursie wędkarskim w kategorii WTZ zajęli:
    I miejsce ex aequo WTZ Połaniec oraz WTZ Jadowniki Mokre-złowili po 18 ryb,
    II miejsce WTZ im. Jana Pawła II z Tarnowa-15 ryb,
    III miejsce WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej-12 ryb,
    IV miejsce WTZ z Zawady Uszewskiej-7 ryb.
    W kategorii szkół:
    I miejsce Gimnazjum w Oleśnie (dziewczęta)-17 ryb,
    II miejsce ex aequo SP z Szarwarku oraz Gimnazjum w Oleśnie(chłopcy)- po 13 ryb.
    Głównym sędzią zawodów był miłośnik wędkarstwa Andrzej Ciastoń z Tarnowa. Organizatorzy dla drużyn zwycięskich zapewnili okolicznościowe dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe przekazane przez Starostę Dąbrowskiego-Wiesława Krajewskiego oraz Pamiątkowe Ryby wykonane przez uczestników Warsztatów Dąbrowskich.
    W spotkaniu integracyjnym oprócz Wójta Gminy Radgoszcz, Pana Marka Lupy i Zastępcy Wójta Pana Mirosława Burzec, wzięli udział Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, Radny Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Kaczmarski, Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Maria Smolicha, a także Pani Marzena Gubernat, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej Włodzimierz Słomczyński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szarwarku Aneta Orłowska, Członkinie Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń":Pani Halina Sarat-Skarbnik i Natalia Kijowska, Krzysztof Poloński-właściciel firmy "Krispol-Motosum", Renata Klimek Kierownik ds. Promocji Gminy Radgoszcz, a także terapeuci i nauczyciele zaproszonych WTZ-tów i szkół.
    Wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali pamiątkowe plakietki i wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym pikniku za rok, a opiekunowie wraz z podopiecznymi dziękowali za wspaniałą zabawę i czas spędzony w kontakcie z przyrodą.
    Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek oraz Zastępca Wójta Gminy Radgoszcz Mirosław Burzec gratulowali inicjatywy i pomysłu organizatorom pikniku, który poprzez wspólną zabawę uczy, wychowuje i integruje młodzież.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Obchody Dnia Matki

    Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" oraz Parafia Rzymskokatolicka w Szarwarku zorganizowały 26 maja br. Dzień Matki.
    Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. W Kościele pw. Andrzeja Boboli w Szarwarku, w której wzięły udział mamy-członkinie Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", jak również mieszkanki wsi Szarwark. Mszę celebrował Ks. Janusz Halik-Proboszcz Parafii Szarwark. W obchodach Dnia Matki wzięli również udział Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, Przewodnicząca Rady Miejskiej Bogusława Serwicka, Zastępca Burmistrza Marek Minorczyk, Radny Powiatu Dąbrowa Tarnowska-Krzysztof Kaczmarski oraz Radni Rady Miejskiej, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Anioł-Głuszek, a także Członkinie Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń"- Prezes Barbara Sobecka-Mikos, Halina Sarat-Skarbnik, Bogusława Molak-Sekretarz oraz Natalia Kijowska-Członek Zarządu.
    Po Mszy Św. wszyscy zaproszeni goście udali się do ogrodu obok Plebani w Szarwarku, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po krótkim przywitaniu gości przez Panią Prezes Stowarzyszenia odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pod kierunkiem instruktora terapii zajęciowej Pana Leszka Krzemińskiego. Uczestnicy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany "Dla mojej mamy", w którym wykorzystano piosenki i wiersze autorów i kompozytorów polskich. W programie wzięli udział uczestnicy pracowni muzycznej oraz informatycznej: Basia, Agnieszka, Mateusz, Marcin oraz Grzegorz. Pracownia gospodarstwa domowego WTZ zapewniła obsługę kulinarną uroczystości.
    W spotkaniu wzięły również licznie udział, oprócz uczestników WTZ, dzieci z Szarwarku, dla których organizatorzy przewidzieli zabawy oraz liczne nagrody-niespodzianki. Wszystkie mamy z okazji swojego święta otrzymały od Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej róże oraz słodki upominek.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Spektakl "Sny Józefa"

    20 maja 2009 r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej mieli okazję oglądać spektakl lalkowy zatytułowany "Sny Józefa" w wykonaniu Fredy Leniewicz- aktorki i reżysera wielu przedstawień dla dzieci i młodzieży oraz długoletniej dyrektor Teatru Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Spektakl przedstawiał historię Józefa-najmłodszego syna patriarchy biblijnego Jakuba, szczególnie miłowanego przez ojca. Zazdrośni o ojcowską miłość bracia postanawiają pozbyć się ze swojego grona Józefa i symulując jego śmierć sprzedają go w niewolę do Egiptu. Józef trafia do domu Putyfara, urzędnika faraona, który czyni go zarządcą swego domu, gdyż spostrzega, że "Pan jest z Józefem i szczęści mu się we wszystkim, co ten czyni".
    Niesłusznie oskarżony przez żonę Putyfara, Józef trafia do więzienia. Po pewnym czasie, dzięki umiejętności tłumaczenia snów, jego los znów się odmienienia...
    Wszyscy znamy tę historię biblijną, która uczy nas, ze Bóg czuwa nad wszystkim i największe zło potrafi obrócić w błogosławieństwo.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Zaproszenie na obchody Dnia Matki

    zaproszenie

    Powrót

     

    218. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

    Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej uczcili 218. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przygotowując okolicznościową gazetkę w pracowni plastycznej WTZ oraz uczestnicząc, w niedzielę 3 maja, wraz ze swymi rodzinami w uroczystościach kościelnych i patriotycznych pod Pomnikiem Ku Czci Poległych Za Ojczyznę.
    Konstytucja 3 maja to ustawa rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej, została uchwalona 3 maja 1791 roku. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.-konstytucją. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, łagodząc nadużycia pańszczyzny, zniosła także liberum veto, miała wyprzeć istniejącą anarchię. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja Konstytucja 3 maja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".

    Powrót

     

    Sezon hipoterapii rozpoczęty!

    23 kwietnia 2009 roku uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" mieli okazję uczestniczyć w długo oczekiwanych ze względu na okres zimowy zajęciach z hipoterapii. Podopieczni wraz z opiekunami i Kierownikiem udali się do Ośrodka Jazdy Konnej "Bandos Ranch" w Radgoszczy- Narożnikach, gdzie każdy mógł skorzystać z jazdy konnej. Dodatkową atrakcją był grill przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego, a także wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary oraz, co nas szczególnie zaskoczyło, nowe obiekty Ośrodka, a także nowi lokatorzy stadniny:konie, kucyk- Candy i osiołek - Wiola. Wszyscy miło spędziliśmy czas, ciesząc się z możliwości obcowania z naturą, zwłaszcza, że dopisała nam piękna słoneczna pogoda.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Spektakl "Eko-przygody"

    15 kwietnia br. na Warsztatach Terapii Zajęciowej odbył się spektakl edukacyjno-ekologiczny zatytułowany "Eko-przygody" w reżyserii Macieja Ferlaka. Scenariusz napisał Waldemar Kotus, a na scenie wystąpili: Renata Żaba oraz Piotr Zawadka, aktorzy scen krakowskich. Bohaterowie spektaklu pisanego wierszem propagowali przestrzeganie higieny osobistej oraz zasady: "ruch i gimnastyka to zdrowie", "papieros śmierdzi i szkodzi", "odpowiednia dieta ma wpływ na samopoczucie człowieka". W przystępny sposób wpajano widzom zasady i dobre nawyki, uwrażliwiono na otoczenie-zwierzęta, przyrodę i innych ludzi. W przedstawieniu zwrócono uwagę na to, że wygląd naszego otoczenia zależy od postępowania każdego z nas. Każdy z tematów omówiony został w sposób humorystyczny i zrozumiały dla młodej publiczności, która prowokowana była do tworzenia własnych wniosków.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Dziękujemy za pamięć i życzenia

    Serdecznie dziękujemy wszystkim za miłe i ciepłe życzenia świąteczne skierowane do uczestników oraz pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej.

    • Mieszkankom, Pracownikom i Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Karwodrzy,
    • Dyrektorowi Hospicjum i DPS św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej-mgr Urszuli Mróz oraz całej Wspólnocie,
    • Dyrektorowi, Kierownikowi, pracownikom, uczestnikom i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łyszkowicach,
    • Zarządowi Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO oraz Pracownikom i podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej w Tarnowie,
    • Kierownikowi, uczestnikom i kadrze Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej,
    • Warsztatom Terapii Zajęciowej oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Integracja" w Połańcu,
    • Dyrektorowi Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych-
      ks. Markowi Kogutowi oraz całej Wspólnocie,
    • Dyrektorowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej - mgr Bogusławie Molak,
    • Staroście Dąbrowskiemu - mgr Wiesławowi Krajewskiemu, Przewodniczącemu Rady Powiatu Dąbrowskiego Robertowi Kądzielawie oraz Wicestaroście- mgr Tadeuszowi Kwiatkowskiemu,
    • Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej- mgr Józefowi Małkowi,
    • Wójtowi Gminy Radgoszcz - mgr inż. Markowi Lupie wraz z pracownikami urzędu,
    • Burmistrzowi Gminy Szczucin-mgr Janowi Sipiorowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej-Czesławowi Nodze
    • Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej - mgr inż. Janowi Kilianowi oraz całej społeczności szkolnej,
    • Dyrektorowi Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej- mgr Pawłowi Lechowiczowi,
    • Dyrektorowi Dąbrowskiego Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej-mgr Pawłowi Chojnowskiemu,
    • Prezesowi Zarządu Banku Spółdzielczego w Dąbrowie Tarnowskiej-Salomei Kozioł wraz z Zarządem, Radą Nadzorczą i pracownikami,
    • Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej-Jadwidze Kusior wraz z pracownikami,
    • Dyrektorowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Dąbrowie Tarnowskiej- mgr Zbigniewowi Kwiatkowskiemu,
    • Firmie Handlowo-Usługowej "GL" w Dąbrowie Tarnowskiej,
    • Państwu Mikoszom ze Szczucina,
    • Państwu Leokadii i Robertowi Panterom z Dąbrowy Tarnowskiej,
    • Ks. Mariuszowi Ogorzelcowi z Dąbrowy Tarnowskiej.
    • Władysławowi Nodze z Opola

    Serdecznie dziękujemy


     

    Życzenia Świąteczne

    Szanowni Państwo

    z okazji Świąt Wielkiej Nocy
    pragniemy Państwu złożyć serdeczne życzenia.
    Niech te radosne Święta będą ostoją miłości i wiary.
    Pogoda ducha niech towarzyszy Wam w trudzie każdego dnia.
    Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe
    da siłę i pozwoli patrzeć z ufnością w przyszłość.

    Kierownictwo i Pracownicy
    Warsztatów Terapii Zajęciowej
    oraz
    Zarząd Stowarzyszenia
    Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń"
    w Dąbrowie Tarnowskiej

    1347

    Powrót

     

    II Dąbrowska Wielkanoc

    3 kwietnia 2009r. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" oraz Dąbrowski Dom Kultury zorganizowali, już po raz drugi, Dąbrowską Wielkanoc, nawiązującą zarówno do wymiaru duchowego Wielkiego Tygodnia, jak i do tradycji ludowej towarzyszącej zbliżającym się Świętom. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej-Stanisław Początek. W czasie imprezy odbył się przegląd prezentacji scenicznych, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół w Nieczajnie Górnej, Gruszowie Wielkim oraz Laskówce Chorąskiej, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy przedstawili misterium wielkopostne zatytułowane "Przez pasję do zmartwychwstania", przybliżając wydarzenia związane z męką i śmiercią Jezusa, które dotykają tajemnicy Zmartwychwstania i Odkupienia. Nad ostatecznym kształtem prezentacji czuwali instruktorzy terapii zajęciowej: Sylwia Świerczek, Anna Pacuła, Agnieszka Krupa, Leszek Krzemiński.
    Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały również w ramach prezentacji plastyki obrzędowej wystawę prac uczestników wykonanych w ramach zajęć terapeutycznych: koszyczków, stroików, kurek, kogutków, zajączków oraz pisanek.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    2 kwietnia dniem pamięci o Janie Pawle II

    2 kwietnia obchodzimy rocznicę śmierci Jana Pawła II, Wielkiego Polaka, który wywarł ogromny wpływ na historię naszego kraju, kościoła, a także świata. Przez ponad 26 lat swojego pontyfikatu, nie szczędząc wysiłku, prowadził działania zmierzające do budowania jedności i pokoju na Ziemi. Jako Papież Apostoł zbliżał do siebie ludzi, kultury, religie, miał też znaczący wpływ na zmiany polityczne na świecie.
    Uczestnicy oraz pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" pragnąc uczcić pamięć o wielkim człowieku-Papieżu Polaku-udali się pod pomnik Jana Pawła II przy Kościele pw. NMP Szkaplerznej, aby złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze .
    Po powrocie do naszej siedziby wspólnie oglądaliśmy film w reż. Johna Kenta Harrisona zatytułowany "Jan Paweł II", przedstawiający pontyfikat Jana Pawła II od dnia zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku. Wieczorem, wspólnie ze swymi rodzinami, weźmiemy również udział w uroczystościach kościelnych.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Droga Krzyżowa

    27 marca 2009r.,w miniony piątek, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" zorganizowało Drogę Krzyżową w Kościele pw. Wszystkich Świętych.
    Droga Krzyżowa to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adorującym, polegające na odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenie Go do grobu. Tradycja ta powstała w Jerozolimie, a rozpowszechnili ją w średniowieczu franciszkanie. Droga Krzyżowa w kościołach przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach na ścianach bocznych światyń, mają one swą bogatą symbolikę.
    W trakcie Drogi Krzyżowej wszyscy uczestniczyli we wspólnej modlitwie: członkinie Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szarwarku, rodzice naszych podopiecznych oraz członkowie Stowarzyszenia.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Kiermasz Wielkanocny

    25 marca 2009r. Warsztaty Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" w budynku Urzędu Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej, a 30 marca w Starostwie Powiatowym, zorganizowały kiermasz przedświąteczny, związany z tematyką zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W naszej ofercie znalazły się wyroby uczestników Warsztatów wykonane w trakcie zajęć terapeutycznych i były to kartki świąteczne, stroiki, koszyczki, a także wykonane w drewnie pisanki, zajączki, kogutki i kury. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na integrację uczestników. Głównie zakupu naszych prac dokonywali pracownicy Urzędów oraz petenci. Wszystkim, którzy zainteresowali się naszym kiermaszem oraz zakupili nasze wyroby serdecznie dziękujemy.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Wiosna

    Jedna z czterech pór roku w przyrodzie, kiedy świat roślin i zwierząt przechodzi okres budzenia się do życia, rozpoczyna się okres rozmnażania u zwierząt, a u roślin kwitnienie. Każdy z nas chętnie by słuchał śpiewu ptaków i godów, dlatego uczestnicy WTZ pod kierunkiem mgr Stanisława Mazura w ramach zajęć terapeutycznych w pracowni techniczno-rolniczej wykonali własnoręcznie kilkanaście budek lęgowych do zawieszenia na drzewach w okolicy siedziby Warsztatów oraz w parku miejskim. Obserwować będziemy z ciekawością czy wszystkie budki zostały zamieszkane.

    1758

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Zajęcia w bibliotece

    12 marca 2009r. uczestnicy WTZ przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" uczestniczyli w zajęciach czytelniczo-medialnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi działami biblioteki-Działem dla Dorosłych i Młodzieży oraz Oddziałem Dla Dzieci, z księgozbiorem dostępnym w każdym z działów oraz zasadami wypożyczania książek, a także z czytelnią biblioteczną oraz czytelnią czasopism. Była także możliwość zapisania się do biblioteki oraz wypożyczenia interesujących publikacji, z czego niektórzy nasi podopieczni chętnie skorzystali. Uczestnicy również zwiedzili stałą ekspozycję "Muzeum Powiśla Dąbrowskiego"-zgromadzone przedmioty z regionu Powiśla Dąbrowskiego związane z dawnym gospodarstwem wiejskim, m.in. niecki drewniane, kołowrotki, naczynia do obróbki lnu, a także zbiory sztuki ludowej - drewniane figurki, płaskorzeźby, obrazy , szaty wykonane przez miejscowych twórców. W muzeum ponadto można odnaleźć przedmioty związane z dziejami samej Dąbrowy, takie jak dokumenty, stare fotografie, militaria, akta notarialne. Dodatkową atrakcję stanowi dział poświęcony archeologii, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć eksponaty pochodzące z wykopalisk, m.in. kości mamuta, fibulę łużycką i pierścionek z epoki brązu, krzemienne toporki, groty od strzał z epoki kamiennej. Jedną z atrakcji wycieczki do Biblioteki było również spotkanie z Marcinem Batorem, autorem wystawy fotograficznej.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Spotkanie "Pomocnej Dłoni"

    W dniu14 lutego br. z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" odbyło się spotkanie karnawałowe, którego celem było przybliżenie zainteresowanym działań Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń". W atmosferze karnawałowej zabawy podkreślano dokonania Stowarzyszenia na przestrzeni minionych lat. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się informacje dotyczące działań WTZ-ów oraz Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szarwarku. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w aukcji prac uczestników WTZ oraz upominków od kilku darczyńców, wśród których były obrazy przekazane przez burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej p. Stanisława Początka i p. Jadwigi Kusior. Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu osób przyjaznych Stowarzyszeniu.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy

    Tradycyjnie, jak co roku 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jeszcze 150 lat temu kobiety m.in. nie miały prawa udziału w wyborach, odmawiano im prawa do tego, by były członkami organizacji, ale dzisiaj jest inaczej. W 1977 roku ONZ wezwało wszystkie państwa na świecie do organizowania dorocznych obchodów dnia praw kobiet. Z tej okazji na Warsztatach Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" uczestnicy pod kierunkiem mgr Leszka Krzemińskiego przygotowali program słowno-muzyczny zatytułowany "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy". Na naszą uroczystość przybyły członkinie Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" w osobach: mgr Barbara Sobecka-Mikos-Prezes, Halina Sarat oraz mgr Bogusława Molak, a także Panie mgr Agnieszka Anioł-Głuszek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wraz z Zastępcą Panią Marią Smolicha. W części artystycznej, dedykowanej przybyłym gościom oraz pracownicom i uczestniczkom WTZ panowie zaprezentowali wiersze m.in. Zbigniewa Jeżyny i Janiny Gałczyńskiej oraz utwory instrumentalne i wokalne znanych światowych wykonawców. Oprócz miłych wrażeń artystycznych wszystkie Panie otrzymały kwiaty oraz okolicznościowy upominek.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Spektakl "Kobietki"

    3 marca br. na Warsztaty Terapii Zajęciowej przybyli aktorzy prezentujący program satyryczno-muzyczny zatytułowany "Kobietki". Scenarzystką i reżyserem spektaklu była Pani Lucyna Rutkowska, muzykę przygotował Robert Lech, a kostiumy Teresa Dąbek, na scenie wystąpili: Lucyna Rutkowska oraz Daniel Rutkowski. Fabuła przedstawiała perypetie głównej bohaterki- aktorki Róży o nazwisku bardzo trudnym do wymówienia, która przyjeżdża do publiczności ze swoim technicznym-Aleksandrem. Aktorka przygotowała wesoły, ale też wzruszający spektakl w związku z Dniem Kobiet. Pokazała charaktery różnych kobiet, począwszy od tych najmłodszych, skończywszy na dostojnych seniorkach, nie oszczędziła nawet Baby Jagi. Przy wykorzystaniu wierszy znanych poetów, ale też twórczości własnej wciągnęła widzów do wspólnej zabawy na scenie. Aleksander miał tylko zainstalować nagłośnienie i przygotować scenografię, ale jako początkujący techniczny nie radził sobie z pewnymi sprawami, co sprawiało, że dochodziło do komicznych sytuacji między nimi.
    Spektakl oprawiony był dużą ilością muzyki instrumentalnej oraz piosenkami, które widzowie z WTZ chętnie zaśpiewali z Panią Różą.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Tłusty Czwartek

    19 lutego br. świętowaliśmy na WTZ ostatki. Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału-okres zabaw i bali. Zgodnie z pradawnym zwyczajem w tym dniu "dozwolone" jest objadanie się, a na stołach królują pączki i faworki. Uczestnicy WTZ zgodnie z tradycją pożegnali okres karnawału. Pracownia gospodarstwa domowego pod kierunkiem Pani Pauliny Burzec przygotowała poczęstunek dla wszystkich podopiecznych, gorący posiłek i oczywiście pączki. Po skosztowaniu słodkości, które serwowali uczestnicy Iwona, Edyta i Mariusz, przyszedł czas na wspólną zabawę i tańce przy akompaniamencie Marcina- uczestnika pracowni muzycznej WTZ oraz instruktora Pana Leszka Krzemińskiego. Tego dnia zaszczyciła nas także swoją obecnością skarbnik Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" Pani Halina Sarat, która życzyła wszystkim w imieniu Zarządu Stowarzyszenia wesołej zabawy oraz wyśmienitego humoru.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Prelekcja nt. bezpieczeństwa i higieny pracy

    17 lutego 2009r. odbyła się prelekcja poprowadzona przez inspektora BHP Pana Edwarda Walaszka z zakresu BHP, w której wzięli udział uczestnicy oraz pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń". Tematyka szkolenia dotyczyła głównie zagrożeń jakie mogą wystąpić w poszczególnych pracowniach, a także jak zachować się w razie zagrożenia pożarowego oraz jak należy stosować się do zasad bezpieczeństwa w poruszaniu się w drodze na Warsztaty i z powrotem z uwzględnieniem zagrożeń pory roku-zimy, stosowania się do podstawowych przepisów ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z obiektów rekreacyjno-sportowych(hali sportowej, basenu, lodowiska). Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć jak obsługiwać podstawowy sprzęt gaśniczy i jakie jest jego oznakowanie.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Dzień Chorego na WTZ

    W Dniu Chorego, 11 lutego br., z niezapowiedzianą wizytą do naszych podopiecznych przybyli ks. Jan Bartoszek-wieloletni duszpasterz osób niepełnosprawnych w dekanacie Dąbrowa Tarnowska oraz radny powiatu Dąbrowa Tarnowska ,członek Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń, Pan Krzysztof Kaczmarski. W krótkim spotkaniu, w którym wzięli udział również pracownicy WTZ, ks. Jan zwracając się do obecnych mówił o wymiarze cierpienia w aspekcie religijnym, w którym źródłem sensu cierpienia jest miłość, która najpełniej wyraziła się w Krzyżu Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że wizyty na WTZ sprawiają mu wiele radości, gdyż za każdym razem w kontaktach z podopiecznymi Warsztatów spostrzega pozytywne zmiany u wielu uczestników. Cieszy się, że taka placówka powstała, gdzie osoby niepełnosprawne mogą spotykać się we wspólnym gronie, co pozwala im na znoszenie trudów swoich dolegliwości, a poza tym umożliwia pod okiem opiekunów rozwój i nabywanie nowych umiejętności, które osobom z niepełnosprawnością pozwolą funkcjonować w życiu społecznym i zawodowym.
    Słowa te dodały z pewnością wszystkim otuchy i sił w znoszeniu codziennych trudów w chorobie.
    W ramach obchodów Dnia Chorego podopieczni WTZ obejrzeli także film "Karol-człowiek, który został papieżem" w reż. Giacomo Battiato poświęcony życiu Jana Pawła II- wielkiego Polaka.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Odwiedziny u chorych

    Z inicjatywy Pani Stanisławy Jastrząb-wiceprezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Zarząd Stowarzyszenia wystąpił z apelem pisemnym o przekazanie materiałów opatrunkowych, które są istotne dla dzieci obłożnie chorych. Na apel Stowarzyszenia odpowiedziały trzy apteki:
    Apteka Kazimiera Zabawa S.C., Rynek 17,
    Apteka "Lekoland", Rynek 8,
    Apteka "JME", ul. Szpitalna 1a,
    którym składamy tą drogą serdeczne podziękowania.
    Materiały z ww. aptek-opatrunki i środki higieny, w Dniu Chorego, razem z okolicznościową paczką zostały przekazane kilku rodzinom z terenu gminy Dąbrowa Tarnowska. Przekazania paczek dokonali: wiceprezes Stowarzyszenia Pani Stanisława Jastrząb, członkowie Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia -Beata Partyńska i Krzysztof Kaczmarski oraz kierownik WTZ Ryszard Micek.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Bal karnawałowy

    Trwa karnawał-okres zimowych balów i zabaw choinkowych, które nie mogą obejść się bez tańca, barwnych kostiumów oraz smacznego poczęstunku. Kultywując tę tradycję również Warsztaty Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" 29 stycznia br. zorganizowały zabawę karnawałową. Salę udekorowali uczestnicy, ozdabiając ją balonami, bibułą oraz kolorowymi lampkami, co podkreśliło wyjątkowy nastrój. Była to okazja do wspólnej wesołej zabawy, poczęstunku, który przygotowała pracownia gospodarstwa domowego, ale także licznych konkursów, które poprowadzili instruktorzy WTZ. Na koniec wybrano drogą głosowania królową balu, którą została Ewa oraz króla, którym został Tomek. Wyróżnieni oprócz atrybutów władzy otrzymali upominki. W rytmach karnawałowego tańca wszyscy oddali się chwilom relaksu i wesołej zabawy. Czekamy z niecierpliwością na kolejny bal.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    Udział WTZ w XV Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Tuchowie

    21 - 22 stycznia br. odbyła się tegoroczna, już XV edycja Przeglądu Zespołów Kolędniczych w Tuchowie, którego organizatorami byli m.in. Dom Pomocy Społecznej w Karwodrzy, Klasztor OO Redemptorystów w Tuchowie, Dom Kultury w Tuchowie, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. w Toruniu. W pierwszym dniu przeglądu wystąpiły 22 zespoły kolędnicze, reprezentujące uczestników poszczególnych Domów Pomocy Społecznej z regionu Polski południowej, m.in. z Tarnowa, Brzeska, Krakowa, Dębicy, Bochni, Iwonicza, Cieszyna, Nowego Sącza, Krosna. Grupa kolędnicza składająca się z uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" z Dąbrowy Tarnowskiej zaprezentowała przedstawienie jasełkowe "Hej kolęda, kolęda...", przygotowane pod kierunkiem mgr Agnieszki Krupy i mgr Leszka Krzemińskiego oraz instruktorów terapii zajęciowej WTZ . Nasz występ został bardzo gorąco przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Wszyscy nasi uczestnicy otrzymali od organizatorów przeglądu specjalne upominki oraz na ręce kierownika WTZ Pana mgr Ryszarda Micka dyplom. Gorące przyjęcie naszej grupy kolędniczej przez tuchowską publiczność oraz poziom organizacji i gościnność organizatorów sprawiły nam wszystkim dużą przyjemność. Oczekiwać będziemy na kolejny wyjazd do Tuchowa za rok, na który już dziś organizatorzy XV Małopolskiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych zaprosili WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej.

    Zobacz Zdjęcia

    Powrót

     

    ©WTZ Dąbrowa Tarnowska