LOGO WARSZTATÓW


Aktualności

O nas

Pracownie

Stowarzyszenie

Galeria

Archiwum

Kontakt



Rok 2016

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010

Rok 2009

Rok 2008

Rok 2007

Rok 2006

Rok 2005



ROK 2006

Bal karnawałowy

Święty Mikołaj!

Sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej

Październik - miesiąc Różańca Świętego

Wykopki

Gminne Dożynki w Nieczajnej Górnej

Pielgrzymka na Jasną Górę

VI Polonijny Festiwal Folklorystyczny

VII Tydzień Osób Niepełnosprawnych - Kraków

VIII Targi Gospodarcze Gmin Powiśla Dąbrowskiego

Dzień Dziecka na sportowo

Dzień Matki w Parafii w Szarwarku

Kiermasz Wielkanocny

I Rocznica Śmierci Jana Pawła II

Bal karnawałowy

Karnawał to czas zabaw, bali i parad, dlatego też zorganizowaliśmy w naszych warsztatach zabawę taneczną. Bal poprowadził DJ Łukasz, który wprowadził uczestników w wyjątkowy nastrój i uatrakcyjniał wspólną zabawę. Salę przygotowali samodzielnie uczestnicy, strojąc ją balonami i kolorową bibułą . W tym roku bal połączony był z walentynkami W atmosferze dobrej zabawy wśród uśmiechniętych buzi dominowali tancerze różnych stylów, kondycji można było tylko pozazdrościć.

Święty Mikołaj!

W dniu świętego Mikołaja patrona dobroczynności Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Pan Stanisław Początek odwiedził osoby niepełnosprawne-uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" i oprócz dobrego słowa obdarował uczestników słodkościami.

 

Sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej

W dniu 26 października odbyły się Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej i Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej, podczas których Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" oraz Uczestnicy i Pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej złożyli słowa uznania dla członków Rad, za wspieranie inicjatyw prowadzonych przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń", za wrażliwość, wielkie serce i nieocenioną pomoc.

 

Październik - miesiąc Różańca Świętego

Dzieci z Szarwarku przygotowane przez Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" Barbarę Sobecka-Mikos przy udziale Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej przedstawiły inscenizację "Moja Fatima". Orędzie fatimskie wezwało i nadal wzywa nas do nawrócenia, modlitwy, pokuty i ofiarowania się Niepokalanemu Sercu Maryi jako prostej drogi prowadzącej do spotkania w wieczności z Bogiem.

Potrzeba nam dzisiaj bowiem nie tyle śledzenia bezbożnego współczesnego pogaństwa, co recepty i ukierunkowania na dobro, często tłumione i eliminowane. O tym jak dużą pracę wykonuje Pani Barbara Sobecka-Mikos prowadząc Stowarzyszanie nie trzeba nikogo przekonywać, te działania są widoczne w naszej małej społeczności, przynoszą wiele pożytku i szczęścia. "Moja Fatima" to tylko jedno z wielu przedsięwzięć prężnie działającego Stowarzyszenia. Natchnieniem był październik - miesiąc różańcowy.

W 1984 roku Jan Paweł II, gdy kolejny raz oddawał świat Niepokalanemu Sercu Maryi, powiedział: "Matko! Ogarnij miłością Matki i Służebnicy ten nieludzki świat. To nie stary świat się kończy, to nowy zaczyna". W tym stwierdzeniu można dostrzec podsumowanie i trwanie fatimskiego orędzia. Ono nie tylko zapisuje się w dziejach świata i poszczególnych ludzi, ale kształtuje świadomość religijną jednostek i narodów, wpływa na los świata. Poprzez inscenizację "Odczytuję z drżeniem serca wezwanie do pokuty - bo widzę jak wiele społeczeństw odchodzi od Boga. Dlatego orędzie to jest naglące (Jan Paweł II).

 

Wykopki

Przygrzało wrześniowe słońce - zaczęły się wykopki. Wykopki to nadal duże wydarzenie na wsi, zmieniają się tylko ziemniaczane obyczaje. 29 września zostaliśmy zaproszenie przez państwa Skrzyniarz na kopanie ziemniaków, bo jak wiadomo bez pracy nie ma kołaczy.

Wzięliśmy się ostro do pracy i już po chwili przyczepa była pełna ziemniaków. Nasza praca została nagrodzona pysznym ciastem i zimnymi napojami. Dzień zakończył się biesiadowaniem przy pieczonych ziemniakach i miłej rozmowie.

Powrót

 

Gminne Dożynki w Nieczajnej Górnej

27 sierpnia 2006 r. odbyły się Gminne Dożynki w gminie Dąbrowa Tarnowska, w Sołectwie Nieczajna Górna. Tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną za plony. Po Mszy św. w uroczystej procesji za krzyżem i feretronami na plac szkolny, udali się przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi, delegacja Warsztatów Terapii Zajęciowej, sołtysi, władze samorządowe gminy i powiatu, zaproszeni goście oraz wierni. Były również poczty sztandarowe Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Pszczelarskiego i NSZZ RI Solidarność.

W kolejnej części uroczystości dożynkowych zebranych gości powitali Starostowie dożynek oraz gospodarz Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Następnie odbyły się prezentacje wieńców dożynkowych i występy wszystkich delegacji. Również my tam byliśmy z wieńcem wspólnie z Panią Prezes Barbarą Sobecka - Mikos i Panią Kierownik Anną Chwalibińską.

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród występowała kapela "Paka Sędzisza". Organizatorzy dożynek: Urząd Gminy Dąbrowa Tarnowska, Dąbrowski Dom Kultury, Sołectwo Nieczajna Górna, Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoła Podstawowa i Koło Gospodyń Wiejskich w Nieczajnej Górnej dołożyli starań, aby na gminnym Święcie Plonów nie zabrakło atrakcji.

Powrót

 

Pielgrzymka na Jasną Górę

Jasna Góra od setek lat jest ważnym centrum pielgrzymkowym. Religijna i duchowa twierdza narodu - jak wielokrotnie, przy różnych okazjach nazywano Jasną Górę, jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego. Źródłem tej siły jest od ponad 600 lat Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wiele napisano o niezwykłej mocy tego Wizerunku i o cudach, jakie się dokonały za jego przyczyną, lecz nadal pozostaje on wielką tajemnicą. Tajemnicą, która przyciąga miliony wiernych.

Dnia 25.08.06 uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" wraz z rodzicami, Zarządem Stowarzyszenia oraz terapeutami wyruszyli na Jasną Górę, aby oddać hołd Matce Bożej. W naszej pielgrzymce towarzyszył nam również ks. Jan Bartoszek, nasz duszpasterz, Starosta Dąbrowski pan Krzysztof Kaczmarski oraz pan Andrzej Fido, który często wspiera nasze akcje. Pojechaliśmy z potrzeby serca, pragnęliśmy stanąć przed Obrazem Matki. Udało się, Duch Święty poprowadził nas bezpiecznie, wróciliśmy pokrzepieni z nowymi siłami.


Powrót

 

VI Polonijny Festiwal Folklorystyczny

W dniach 22 - 23 lipca 2006 r. nad zalewem w Narożnikach oraz w Dąbrowie Tarnowskiej na parkingu C.H."Dąbrowiak" odbył się W dniach 22 - 23 lipca 2006 r. nad zalewem w Narożnikach oraz w Dąbrowie Tarnowskiej na parkingu C.H."Dąbrowiak" odbył się VI POLONIJNY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY.

Powrót

 

VII Tydzień Osób Niepełnosprawnych - Kraków

W dniach 2 - 10 czerwca 2006 roku odbyła się w Krakowie VII edycja Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością", impreza o charakterze integracyjnym organizowana w ramach współpracy samorządów Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.

Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej zostały zaproszone do udziału w Małopolskim Pikniku Integracyjnym, będącym zakończeniem VII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych., który odbył się na Alei Róż w Nowej Hucie w dniu 10 czerwca 2006 r. W trakcie Pikniku Warsztaty zaprezentowały swoją działalność i wykonane prace. Nasi młodzi aktorzy tworzący zespół warsztatowy pod nazwą "WTZ-towy Zespół Szarpinutowy" przedstawił program "To co znamy i kochamy".

W imprezach uczestniczyły do tej pory osoby niepełnosprawne zamieszkujące Gminę Miejską Kraków, od 2005 roku formuła imprezy została rozszerzona. Do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone osoby niepełnosprawne z całego Województwa Małopolskiego, skupione w organizacjach osób niepełnosprawnych, placówkach opiekuńczych, Domach Pomocy Społecznej, Szkołach Specjalnych.

Powrót

 

VIII Targi Gospodarcze Gmin Powiśla Dąbrowskiego

Po raz ósmy w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Targi Gospodarcze Gmin Powiśla Dąbrowskiego, impreza umożliwiająca zaprezentowanie się Małym i Średnim Przedsiębiorcom oraz instytucjom. Targi są istotnym elementem wpływającym na rozwój i promocję Powiatu Dąbrowskiego. Umożliwiają nawiązanie aktywnej współpracy z istniejącymi podobnymi środowiskami i instytucjami w regionie.

Podczas VIII Targów Gospodarczych Gmin Powiśla Dąbrowskiego, Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" miała własne stoisko, na którym prezentowała wyroby działalności terapeutycznej powstałych w trakcie terapii zajęciowej. Zespół składający się z uczestników warsztatów zaprezentował przedstawienie pt.: "To co znamy i kochamy". Nasi młodzi aktorzy zostali ciepło i serdecznie przyjęci przez dąbrowską publiczność.

Powrót

 

Dzień Dziecka na sportowo

Bohaterowie naszych codziennych trosk i radości - dzieci w dniu wczorajszym obchodzili swoje święto. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka 1 czerwca 2006 r. na boisku Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej został zorganizowany festyn. Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objęli: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz Starosta Dąbrowski.

Organizatorzy Miejsko Ludowy Klub Sportowy "Dąbrovia", Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowali bogaty program imprez sportowych, gry i zabawy integracyjne: bieg z przeszkodami, rzut woreczkami do celu, bieg z woreczkiem na głowie, rzut piłką lekarską. Podczas festynu odbył się mecz integracyjny uczestników WTZ oraz juniorów MLKS "Dąbrovia", którzy wyłonili spośród siebie dwie mieszane drużyny i według zasad fair play walczyli o wygraną. Królami strzelców zostali Marcin Bezak i Mariusz Jankowski (uczestnicy WTZ). Zwycięzcom poszczególnych konkurencji rozdano dyplomy i puchary.

Organizatorzy i gospodarze spotkania: Prezes Miejsko Ludowego Klubu Sportowego "Dąbrovia" - Wiesława Łapa, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej - Grażyna Gawlik oraz Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej - Anna Chwalibińska zadbali o miłą i serdeczną atmosferę.

Festyn zaszczycili swą obecnością: Krzysztof Kaczmarski - Starosta Dąbrowski, Stanisław Początek - Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Marian Wojtyło - Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, Agnieszka Anioł - Dyrektor PCPR, Paweł Chojnowski - Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury, Stanisława Jastrząb - Wiceprezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Halina Sarat - Zastępca Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz ks. Jan Bartoszek- duszpasterz osób niepełnosprawnych.

Szczególne podziękowania należą się zespołowi Aramis, w składzie Mateusz Łapa, Artur Tryba, Bartłomiej Więcek, Jakub Więcek i Kamil Więcek, który swą grą uświetnił nasz festyn. Chłopcy charytatywnie włączyli się w organizację Dnia Dziecka.

Powrót

 

Dzień Matki w Parafii w Szarwarku

Dzień Matki jest jednym z najpiękniejszych świąt, pełnym kwiatów i serdecznych życzeń. Święto to jest wyrazem miłości, wdzięczności i szacunku. Matka - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Również uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęczeli pragnęli uczcić ten szczególny dzień, wspólnie z mieszkańcami Parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Szarwarku zorganizowali 25 maja 2006 r. obchody Dnia Matki.

Uroczystość rozpoczęto przedstawieniem przygotowanym przez uczestników WTZ oraz młodzież z Szarwarku. Młodzi aktorzy zaprezentowali pantomimę do opowiadania "Jak Bóg stworzył mamę" Ferero Bruno. Ozdobą Inscenizacji były pięknie wykonane piosenki.

Brakuje słów, aby podziękować za matczyną odwagę i ofiarność, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej wyrazili wdzięczność poprzez Mszę Święta a także rozdali wszystkim obecnym mamom wykonane i ozdobione samodzielne serduszka z piernika.

Organizatorzy i gospodarze spotkania: Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej - Anna Chwalibińska oraz Proboszcz Parafii w Szarwarku - ks. Janusz Halik zadbali o miłą i serdeczną atmosferę. Atrakcje były zapewnione - pyszne kiełbaski z grilla i ciastka, napoje, ale przede wszystkim dobry humor przybyłych.

Obecnością swą zaszczycili spotkanie: Krzysztof Kaczmarski - Starosta Dąbrowski, Marek Minorczyk - Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, Agnieszka Anioł - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Maria Smolicha. Wśród szacownych gości byli również członkowie Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń": Barbara Sobecka - Mikos - Prezes Stowarzyszenia oraz Stanisława Jastrząb - Wiceprezes Stowarzyszenia oraz nasza wierna wolontariuszka Leokadia Pantera.

Powrót

 

Kiermasz Wielkanocny

5 kwietnia 2006 r. w budynku Urzędu Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w budynku Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się kiermasz wielkanocny, podczas którego sprzedawano wyroby osób niepełnosprawnych- uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej. To najlepszy dowód, że wiosna stoi tuż za progiem...

W sprzedaży oferowano stroiki wielkanocne oraz dodatki związane związanych ze świętami Wielkiej Nocy i zbliżającą się wiosną. Całkowity dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na integrację oraz rehabilitację uczestników Warsztatów.

Powrót

 

I Rocznica Śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia 2006 r. minął rok od śmierci papieża Jana Pawła II. W Polsce i na świecie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej przyłączyły się do obchodów tej smutnej rocznicy. W poniedziałek 3 kwietnia uczestnicy Warsztatów przygotowali upamiętniający montaż słowno-muzyczny.

Jan Paweł II był papieżem, który wyszedł ze swoją nauką poza mury Watykanu. Podróże Jana Pawła II stały się Jego biurem, przesłaniem niesionym tym, którzy chcieli go wysłuchać, sposobem zarządzania najstarszą instytucją świata. Miejscem jego misji były stadiony, morskie wybrzeża, pola, ulice, place i parki wielkich miast. Niestrudzenie przemierzał cały glob, aby dotrzeć nawet tam, gdzie wcześniej nie znano jego imienia. Skromny człowiek pełen wiary i miłości, mówiący do ludzi ich własnym językiem i szanujący ich obyczaje przyjmowany był jak najdroższy gość. Jak posłaniec Dobrej Nowiny. Jan Paweł II odbył ponad 100 pielgrzymek zagranicznych. Podczas swoich podróży odwiedził 125 krajów, przemierzając ok. miliona sto tysięcy kilometrów . Najwięcej razy, bo aż 8 był w Polsce. 7 razy odwiedził Stany Zjednoczone i Francję. W podróży spędził 552 dni, czyli ok. 18 miesięcy. Uczestnicy Warsztatów w swej inscenizacji ukazali właśnie takiego papieża- człowieka Stulecia, Papieża Przełomów, Papieża - Pielgrzyma, Papieża - Poetę, Pocieszyciela chorych, Papieża - Męża Stanu, Papieża - Budowniczego Pokoju, Papieża uczącego nas na nowo rozumieć sens przebaczenia, Papieża -Przewodnika młodzieży, Papieża symbol nadziei, Papieża animatora drogi do świętości, Papieża - Orędownika miłości.

Wśród gości obecni byli Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski, władze Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" m.in.: Barbara Sobecka-Mikos, Franciszek Kopieć, Halina Sarat, Bogusława Molak oraz Marek Staffi i Maria Smolicha oraz Leokadia i Robert Pantera. Wszyscy głęboko przeżywali obchody Rocznicy Śmierci Jana Pawła II - sędziwego Ojca, który w świadomości wielu z nas zawsze był.

Powrót


©WTZ Dąbrowa Tarnowska